Dallime mes rishikimeve të "Stampa:Faqja kryesore/A e dini se/sandbox"

v
v
#RIDREJTO [[Stampa:Faqja kryesore/A e dini se]]
{| class="infobox" width="100%" style="padding: 10px;"
| style="text-align: center; font-size: 190%; font-weight: bold; font-variant: small-caps;" | <code>Çdo javë shfaqen/tregohen 5 FRAZA të reja.</code>
| style="text-align: right;" | '''Java e tanishme: <big><big>{{CURRENTWEEK}}</big></big>'''
|}{{Paragraf}}
== Java ==
 
[[Skeda:Camp nou 2.jpg|150px|right|Camp Nou]]
* [[San Marino]] është republika më e vjetër në botë, shteti mori pavarësinë me [[3 shtator]] [[301]].
* [[Elefanti|Elefantët]] janë [[Gjitarët|gjitarët]] e vetëm që nuk mund të kërcejnë.
* Një nga hënat e [[Saturni]]t, Titani, ka një liqen me emrin ''Ohrid Lactus''.
* [[CD]]-të muzikore janë krijuar me kapacitet 74 minuta pasi kaq zgjat edhe ''Simfonia e Nëntë'' e [[Ludwig van Beethoven|Ludvig van Bethoven]].
* Stadiumi Camp Nou në [[Barcelona|Barcelonë]] është stadiumi më i madh në Evropë me kapacitet 98 787 vende.
 
== Java 37 ==
 
[[Skeda:Reggio calabria centro del mediterraneo.jpg|150px|right|Deti Mesdhe]]
* [[Xhamia e Romës]] është xhamia më e madhe në [[Evropa|Evropë]] me 30 000 m².
* Një nga shpikësit e [[Sildenafil|viagrës]] është nobelisti me origjinë shqiptare [[Ferid Murati]].
* [[Sudani i Jugut]] është para [[Kosova|Kosovës]] shteti më i ri në botë.
* Gadishulli më i madh në botë është ai i [[Gadishulli Arabik|Arabisë]], me sipërfaqe 2 730 000 [[km²]].
* Qendra e [[Deti Mesdhe|detit Mesdhe]] është qyteti [[Italia|italian]] [[Reggio Calabria]].
 
== Java 38 ==
 
[[Skeda:LosAngeles06.jpg|150px|right|link=Kalifornia]]
* [[Ojmjakoni]] në [[Rusi]] është vendi më i ftohtë në botë.
* Në shtetin federal amerikan [[Kalifornia]] jetojnë mbi 663 000 milionerë.
* [[Brazilia|Braziliani]] Edson Donasimento Pele, konsiderohet si [[Futbolli|futbollisti]] më i mirë i të gjitha kohërave. Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
* Prof. Dr. [[Ferid Murati]] është qytetar nderi i qytetit e [[Tetova|Tetovës]].
* Kur thyhet një qelq disa copëza shpërndahen me shpejtësi rreth 4 828 km/h.
 
== Java 39 ==
<onlyinclude>
[[Skeda:Akkharakromkhmaer.png|150px|right|link=Gjuha komboxhiane]]
* Grimcat e [[hekuri]]t të gjetura në [[Hëna|Hënë]] dhe të sjella në Tokë kanë një [[vetia|veti]] të veçantë, ato nuk [[korozioni|ndryshken]].
* Makina e shkrimit është shpikur nga [[Hungarezët|hungarezi]] Qwert Yuiop, i cili e la “nënshkrimin” e tij në tastierë.
* Alfabeti më i gjatë është ai i gjuhës [[Kamboxhia|kamboxhiane]] me gjithsejtë 72 shkronja.
* [[Raffael]]i, piktor dhe mjeshtër ndërtimi të [[Rilindje]]s, lindi dhe vdiq në të njëjtën ditë: [[6 prill]].
*
</onlyinclude>
 
== Java 40 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
* Gjuha e një [[kameleoni]] është dy herë më e gjatë, sesa trupi i tij.
* [[Monumenti i Skënderbeut]], i ngritur më 1968, u vendos me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar.
* [[Bet'hoveni]] para se të kompozonte fuste kokën në ujë.
* Ne [[Turqi]] ka mbi 1 milion njerëz me emrin Mehmet.
* Në vitin [[1432]], zona e [[Tirana|Tiranës]] kishte 60 qendra të banuara me rreth 1 000 shtëpi dhe 7 300 banorë.
 
== Java 41 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Java 42 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Java 43 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Java 44 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
 
== Java 45 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Propozime ==
* Njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.
* Nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte ne frigorifer.
* Per arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, ne SHBA ne shume hotele ne katin e 13-te nuk ka dhoma.
* Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.
* Zemra e karkalecit ndodhet në kokë.