Ndryshimi mes inspektimeve të "Ishujt Kanare"

34 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti largoj: nap:Isole Canarie (deleted))
[[Skeda:Locator map of Canary.png|thumb|300px|Ishujt Kanare]]
'''Ishujt Kanare''' (sp. Islas Canarias) janë nën administrimin [[Spanjë|spanjol]]. Emri vjen nga fjala latine ''Canis'', që do të thotë qen. Kanë një sipërfaqe prej 7.273 km2. Kryeqendrat administrative janë [[Kruz]] në ishullin [[Tenerife]] dhe [[Las Palmas]] në ishullin [[Gran Kanaria]]. Paraqesin një urë tokësore në mes Evropës dhe Afrikës perëndimore. Bota antike greke mendonte që Kanaret janë si mbeturinë e [[Atlantida|Atlantidës]], tokës së përmbysur në [[Oqeani Atlantik|oqeanin Atlantik]] nga [[tërmeti]] i madh që ka ndodhur diku para 9000 vjetësh.
 
== Vetitë fizike ==
 
[[Kategoria:Ishuj]]
[[Kategoria:Spanjë]]
 
[[af:Kanariese Eilande]]
Anonymous user