Ndryshimi mes inspektimeve të "Çerçiz Topulli"

ska përmbledhje të redaktimeve
===Veprimtaria patriotike===
Mjedisi familjar në të cilin u rrit e sidomos vëllai më i madh [[Bajo Topulli]], ndikuan në formimin e tij si atdhetar i vendosur. Mori pjesë në veprimtarinë e Komitetit të Fshehtë «Për lirinë e Shqipërisë» në [[Gjirokastër]].
[[Skeda:870.jpg|thumb|left|300px|Çerçizi me të vëllanë Bajon e Zeman Mashkullorën]]
 
Në prill të 1907 komandoi çetën e armatosur që vepronte në Shqipërinë e Jugut, e sidomos në krahinat e Gjirokastrës dhe të Korçës. Me vendim të Komitetit të Gjirokastrës, anëtarë të çetës së tij vranë në fillim të marsit [[1908]] në Gjirokastër komandantin turk të xhandarmërisë. Drejtoi [[Lufta e MAshkullorës|Luftën e Mashkullorës]] më 18 mars 1908.