Ndryshimi mes inspektimeve të "Hermann Goering"

48 bytes added ,  9 vjet më parë
==Nazistët në pushtet==
Në [[1928]] zgjidhet deputet në ''Reichstag'', ishin kohët e arta të Partisë Naziste e cila ishte më e madhja në [[Gjermani]]. Në [[1932]] bëhet president i ''Reichstag-ut'' gjerman, e fillon ti hapë rrugën Hitlerit për të bërë [[Kancelar]] i gjermanisë. Me ardhjen e [[Adolf Hitler]] në psuhtet, Goering shkriu policin e vjeter sekrete dhe krijoi [[Gestapo]]n, e në krye të saj [[Heinrich Himmler]]. Ka qënë pikërisht Goering ai i cili hodhi idenë për të krijuar [[Kampe përqëndrimi]] për armiqtë e nacional-socializmit gjerman duke hapur kampin e parë në Orianenburg të Gjermanisë.
Në [[11mars]] [[1935]] krijoi ''Luftwaffe'' aviacionin luftarak gjerman. Pas vdekjes së bashkëshprtes prej tuberkulozi në [[1938]] martohet me aktoren Emmy Sonnemann e cila i solli në jetë një vajzë të cilën e quajtën Edda në nder të vajzës së [[Benito Mussolini]]t.
[[Skeda:Hermann goering 1.jpg|thumb|left|200px]]
 
==Lufta e II-të botërore==