Ndryshimi mes inspektimeve të "Hermann Goering"

72 bytes added ,  9 vjet më parë
==Vitet e para==
Në vitin [[1913]] pranohet në shkollën ushtarake. Në [[1914]] gradohet si toger e më [[1915]] pas fillimit të [[Luftës së Parë Botërore]] kaloi në flotën e sapo krijuar ajrore të Preandorisë Gjermane. Në një kohë mjaft të shkurtër u bë '''asi i aviacionit''' gjerman, pjese e skuadrës sulmuese të ''Baronit të Kuq''. Pas vdekjes së komandatit të flotës ajrore, Goering bëhet komandat i përgjithshëm i saj. Kishte një talent dhe zotësi të jashtëzakonshme në betejat ajrore aq sa në pak kohë ishte dekoruar me '''Kryqin e hekurt të Klasit të I-rë dhe të II-të'''. Pas përfundimit të luftës së parë botërore, punoi në aviacionin civil në [[Danimarkë]] e në [[Suedi]]. Gjatë një udhëtimi që po kryentë për kontin e Suedisë, njohu kunatën e tij, një nga femrat më të bukra në Suedi e cila ishte e martuar por anulloi martesën pasi u dashurua me pilotin e ri Goering.
Goering u transferua me të shoqen në [[Mynih]] ku studioji ekonomi.
Goering u transferua me të shoqen në [[Mynih]] ku studioji ekonomi. Në [[1921]] ai u njoh me Hitlerin ku lindi një miqsi e ngushtë, idealet e tyre ishin për të ndërtuar ''botën e re''. Ishte pikërisht Goering i cili u anëtarësua në rradhët e partisë nacional-socialiste të gjermanisë, dhe falë miqsive të tij anëtarësoi edhe Hitlerin një rreshter ish-vagabond i rrugëve të [[Vienë]]s. Menjëherë ai u vu në punë për të organizuar skuadrën para-ushtarake të Partisë Naziste.
[[Skeda:Normal Hitler and Goering.jpg|thumb|250px|Hitler dhe Goering]]
 
==Nazistët në pushtet==