Dallime mes rishikimeve të "Krahasimi"

1.108 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Krahasimi është vënia ballë për ballë e dy dukurive, dy sendeve a dy frymorëve të ngjashëm nga ana e jashtme, për të ndriçuar më mirë njërin prej tyre, për ta bërë më të gjallë e më të pasur mendimin.
Krahasimi është figure stilistike qe ben pjes ne figurat e kuptimit dhe sherben per te krahasuar frymor,sende apo dukuri natyrore ne mes vete si p.sh syri i saj si kokrra e qershise,faqet e kuqe si moll , zerin e embel si bilbil.Kemi 2 lloje te krahasimeve 1. KRAHASIM I THJESHT - kur krahasohet 1 fjal me 1 fjal tjeter dhe 2.KRAHASIM I ZGJATUR - Qe perbehet nga shum fjal te cilat krahasohet me fjal tjera.Krahasimi i zgjatur ndryshe quhet SIMILITUDE.'''''Similitude''''' vjen nga latinishtja similitude = ngjashmeri.Kur te dy krahet e krahasimit nuk jane dy fjale,por dy fjali,atehere krahasimi quhet ''similitude'' ose krahasim i zgjatur.
Krahasimi është përqasje ose përafrim midis dy imazheve që arrihet duke bashkuar fjalët përkatëse me ndihmën e lidhëzave. Është një nga figurat më të thjeshta, sepse mjafton të vihen përballë fjalët që shënojnë dukuri, sende a frymorë që kanë ngjashmëri dhe lidhen me lidhëzat '''si, ashtu si, porsi''' etj. për të patur krahasim. Në këtë figurë stilistike vihen përballë veçoritë e dyta, ato që bien në sy dhe që shërbejnë për të vënë në pah anë të ngjashme, për ta ndriçuar më mirë njërën prej tyre, për ta shprehur me më shumë gjallëri e pasuri mendimin. Tipare të tilla janë veçoritë e formës, ngjyrës, trajtës (e bardhë '''si bora''').
::Për shëmbull:
::"Ç'ka që çan rrufeja retë?
::Vjen smaili tirm me fletë,
::Fluturon '''posi shigjetë.'''"
(Lasgush Poradeci, Ç'u mbush mali. Rapsodi popullore)
 
:Ardhja e Ismail Qemali me shpejtësi për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë, sepse nuk priste koha mbasi Shqipëria ishte në rrezik, jepet nëpërmjet '''"posi shigjetë"'''.
Nga : Ndriqim Jonuzaj ( OfficaL.Pz)
:Kur të dy krahët e krahasimit nuk janë dy fjalë, por dy fjali, atëherë krahasimi quhet similitudë ose krahasim i zgjatur.
 
== Similituda ==
 
'''Similitudë''' vjen nga latinishtja ''similitudo'' = ngjashmëri. Ja një shembull:
::Disa thonë se shkrimtarët i zgjedhin fjalët, '''ashtu si bleta zgjedh nektarin nga lulet'''.
(Arian Kadiu, Pas takimit me alienët)
: Të dy fjalitë që ndahen me presje, fjalia e panënvizuar dhe fjalia e nënvizuar, përbëjnë dy krah♪7t e similitudës.
40

edits