Dallime mes rishikimeve të "Massachusetts Institute of Technology"

Image
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Image)
{{cung}}
[[Image:Great Dome, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge MA.jpg|thumb|right|250px]]
'''Instituti i Teknologjisë Massachutsetts''' (anglisht:Massachusetts Institute of Technology, MIT) është një universitet privat hulumtimi i ndodhur në Cambridge, [[Massachusetts]]. MIT ka pesë shkolla dhe një kolegj, që përmban një total prej 32 departamentesh akademike, me një drejtim të theksuar të kërkimit shkencor dhe teknologjik.