Dallime mes rishikimeve të "Krahasimi"

369 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
:Ardhja e Ismail Qemali me shpejtësi për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë, sepse nuk priste koha mbasi Shqipëria ishte në rrezik, jepet nëpërmjet '''"posi shigjetë"'''.
:Kur të dy krahët e krahasimit nuk janë dy fjalë, por dy fjali, atëherë krahasimi quhet similitudë ose krahasim i zgjatur.
 
== Similituda ==
 
'''Similitudë''' vjen nga latinishtja ''similitudo'' = ngjashmëri. Ja një shembull:
::Disa thonë se shkrimtarët i zgjedhin fjalët, '''ashtu si bleta zgjedh nektarin nga lulet'''.
(Arian Kadiu, Pas takimit me alienët)
: Të dy fjalitë që ndahen me presje, fjalia e panënvizuar dhe fjalia e nënvizuar, përbëjnë dy krahët e similitudës.
40

edits