Dallime mes rishikimeve të "Halloween"

26 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti shtoj: be-x-old:Гэлаўін
No edit summary
v (r2.7.2) (roboti shtoj: be-x-old:Гэлаўін)
 
 
'''Halloween''' (hellëuin) e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të Kelteve, natën midis [[31 tetor]]it dhe [[1 nëntor]]it. Qe para 600 viteve p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndare në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës. Druidet (lloj besimi) ia përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes Samhain. Gojedhana thotë se ai i ka mbledhur shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve që kanë shkuar pasi që i kanë lare mëkatet e tyre, dhe i ka dërguar në parajsën Kelte.
 
[[ba:Хэллоуин]]
[[bar:Halloween]]
[[be-x-old:Гэлаўін]]
[[bg:Хелоуин]]
[[bn:হ্যালোউইন]]
1.806

edits