Ndryshimi mes inspektimeve të "Woodrow Wilson"

411 bytes added ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.6.4) (roboti ndryshoj: tr:Woodrow Wilson)
v
 
'''Thomas Woodrow Wilson''' lindi më [[28 dhjetor]] [[1856]] në [[Staunton (Virginia)|Staunton]], [[Virginia]], [[ShBA]]; vdiq më [[3 shkurt]] [[1924]] në [[Washington (D.C.)]]. Ishte prej [[1913]] deri [[1921]] [[Lista e Presidentëve të ShBA|President të ShBA]]. Wilson në vitin [[1919]] merr çmimin [[Çmimi Nobel|Nobel]] për paqe.
 
==Në Shqipëri==
Presidenti Wilson gëzon respekt në kombin shqiptarë për rezistencën që bëri ndaj moscoptimit të mëtejshëm të Shqipërisë dhe njohjen e pavarsisë së saj. Qeveria e Nolit e pas revolucionit të qershorit 1924 i vuri emrin '''Qyteti Uillson''' qytetit të [[Shëngjini]]t në nder të presidetit të [[SHBA]]-ve [[Woodrow Wilson]]. Emërtimi u mbajt deri në kohën e komunizmit.
 
 
3.535

edits