Dallime mes rishikimeve të "Samoili"

126 bytes removed ,  15 vjet më parë
v
Ndryshimet e 84.164.223.4 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga YurikBot.
No edit summary
v (Ndryshimet e 84.164.223.4 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga YurikBot.)
 
Samoilli bëri shumë beteja me imperinë Vizante dhe shumë prej tyre pati fituar. Në verën e vitit 1014 u thye nga Vasili II, jo larg na qyteti i sotëm Petric, R. Bullgarisë. Sipas hronologëve vizantët morën peng 15 000 ushtarë bullgarë dhe me urdhër të imperatorit i verbuan, ku në cdo të qindin mbetej një me një sy që ti sherbejë për udhëheqës. Ne atë gjendje u dërguan para mbretit të tyre, i cili pasi i pa vdiq na infrakti.
 
* [http://forum.abv.bg/index.php?act=Attach&type=post&id=666]
* [http://forum.abv.bg/index.php?act=Attach&type=post&id=667]
 
 
Mendohet se është varosur në ishullin Shën Ahili, në pjesën greke te liqenit të Prespës së Vogël.
12.723

edits