Dallime mes rishikimeve të "Kënga"

40 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.6.3) (roboti shtoj: ky:Ыр)
No edit summary
'''Kënga''' është gjinia më e thjeshte e muzikës vokale. Kënga bashkon poezinë me muzikën në një të vetme. Përcaktimi gjini vokale tregon se në këngë, vendi kryesor i takon zërit të njeriut. Ai shqipton fjalët dhe këndon melodinë duke i bere fjalët me shprehëse. Kënga mund të jetë vokalesoliste ose solokorale.
 
Kënga është recitimi i një [[vjershaVjersha|vjershe]] të shkruar, të dëgjuar apo krijuar nënme ose pa përcjelljenshoqërimin e instrumenteve muzikore. Zakonisht kënga është një lloj kallëzimi fonikëfonik i një ngjarje të vërtetvërtetë apo të imagjinuar dhe të stolisur me fjalë zakonisht estetike (''të bukura'') e të rrjedhshme njëra pas tjetrës. Si do që të jetëSidoqoftë, si çdo gjë, edhe kënga si e tillë ka rrugën e zhvillimit të saj që nga "recitimi" i thjeshtë deri tek kënga e instrumentalizuar.
 
Vlera e këngës edhe pse nuk është e saktë është sepsese nëpër mjetnëpërmjet saj popujt e vjetër i kanë mbajtur kujtesën e përbashkët të një shoqërie. Kjo rëndësiveti e këngës natyrisht që ka filluar të biebjerë me arsimimin e shoqërive dhe ka marrë gjithnjë e më tepër anën argëtuese. DukuriaFenomeni e përshkrimit të ngjarjeve nëpërmjet këngëve ende është ende e pranishme tek popujtshoqëritë pame niveldrejtëulët arsimimi sipas vullnetit të tyre.
 
Shoqëritë e kulturuara, të kulturuara në aspektin e artit ''(dhe jo të zhvilluara ekonomikisht,)'' e kultivojnë edhe më tej traditën e të parëve në moton "çka thotë zemra nuk mund të shprehet me letër".
 
Llojet e krijimit të këngëve janë të nduar-durshme, nga shoqëria në shoqëri e nga populli në popull. Zakonisht në vendet e zhvilluar ekonomike krijimi i këngëve bëhet me qëllime komerciale ndërsa në vendet me tradita kulturore si p. sh. në Ballkan (rajoni i Rumelisë, polifonia e jugu shqiptar etj) krijuesit janë më tepër të orjetuar në drejtim të krijtaris ndërsa ana komerciale llogaritet vetëm si financim për krijimtari të mëtejshme por jo edhe si fitimprurës.
6

edits