Dallime mes rishikimeve të "Stampa:Faqja kryesore/A e dini se"

v
* Për arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, në SHBA në shume hotele në katin e 13-të nuk ka dhoma.
* Kalaja e Petrelës ndodhet 12 km nga Tirana dhe daton në shekullin IV para Krishtit. Formën e saj aktuale e mori në shekullin e XIII nën sundimin e Topiajve dhe më vonë kaloi pronë e familjes së Kastriotëve.
* Gjuha e një kameleoni është dy herë më e gjatë, sesa trupi i tij.
* Njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.
 
50

edits