Ndryshimi mes inspektimeve të "Beteja e Vukovarit"

rmv non links
(do these pages exist at this wiki?)
(rmv non links)
'''Beteja e Vukovarit''' ishte një 87-ditor rrethimi i [[Vukovari|Vukovarit]] në [[Kroacia|Kroacinë]] lindore nga Ushtrisë Popullore Jugosllave, mbështetur nga forca të ndryshme paramilitare nga [[Serbia]], në mes të gushtit dhe nëntor 1991. Para Luftës Kroate e Pavarësisë, qyteti barok ishte një komuniteti i begatë, të kroatëve, serbëve, dhe grupeve të tjera etnike. Në vitin 1990, politikat nacionaliste, të ndjekura nga Presidenti [[Sllobodan Millosheviç|Sllobodan Millosheviçit]] të Serbisë dhe presidenti i Kroacisë [[Franjo Tugjman]], çoi në shpërthimin e një kryengritje të armatosur nga serbët e Kroacisë, të mbështetur nga qeveria serbe dhe grupet paramilitare. Si militarët serbë kroat mori kontrollin e serbëve të zonave të populluara të Kroacisë, ushtria jugosllave filloi të ndërhyjë në favor të rebelimit. Konflikti shpërtheu në rajonin lindor kroat të Sllavonisë në [[Maj 1991]]. Në gusht, ushtria jugosllave ka nisur një sulm në shkallë të gjerë kundër Kroacisë-territori mbajtur në [[Sllavonia|Sllavoninë]] Lindore, duke përfshirë edhe Vukovarit.
 
Vukovari u mbrojt me rreth 1,800 ushtarë të armatosur lehtë të [[Gardës Kombëtare Kroate]] dhe vullnetarë civile, kundër 36,000 ushtarëve yugosllave dhe paramilitarët serbë të pajisur me forca të blinduara të rënda dhe artileri. Gjatë betejës, predha dhe raketa u qëlluan në qytet në një normë prej 12,000 për ditë. Në të njëtën kohë, kjo ishte beteja të ashpra dhe më të zgjatura në Evropë, dhe Vukovar ishte i pari qytet i madh evropian shkatërruar tërësisht që prej [[Lufta e Dytë Botërore]]. Kur Vukovar ra në 18 nëntor 1991, qindra ushtarë dhe civilë u masakruan nga forcat serbe, dhe së paku 31,000 civilë u dëbuan nga qyteti dhe rrethinat e saj. Vukovar ishte pastruar etnikisht nga jo-serbe popullsisë së saj dhe u bë pjesë e vetëshpallur Republika e Krajinës Serbe. Disa zyrtarë serbë ushtarake dhe politike, duke përfshirë edhe Millosheviqit, ishin të akuzuar më vonë dhe në disa raste u burgos për krime lufte të kryera gjatë dhe pas betejës.
 
Beteja rraskapitur ushtrinë jugosllave dhe i provoi një pikë kthese në luftën kroate. Një armëpushim është shpallur disa javë më vonë. Vukovari ka mbetur në duart serbe deri në vitin 1998 kur ajo ishte ri-integruar në mënyrë paqësore në Kroaci. Ajo ka qenë që rindërtuar, por ka më pak se gjysma e popullsisë së para luftës dhe shumë ndërtesa janë plagosur ende nga beteja. Dy komuniteteve etnike kryesore të tij mbeten thellësisht të ndarë dhe nuk ka rifituar prosperitetin e saj të mëparshëm.