Ndryshimi mes inspektimeve të "Beteja e Vukovarit"

add categories
(rmv non links)
(add categories)
 
Beteja rraskapitur ushtrinë jugosllave dhe i provoi një pikë kthese në luftën kroate. Një armëpushim është shpallur disa javë më vonë. Vukovari ka mbetur në duart serbe deri në vitin 1998 kur ajo ishte ri-integruar në mënyrë paqësore në Kroaci. Ajo ka qenë që rindërtuar, por ka më pak se gjysma e popullsisë së para luftës dhe shumë ndërtesa janë plagosur ende nga beteja. Dy komuniteteve etnike kryesore të tij mbeten thellësisht të ndarë dhe nuk ka rifituar prosperitetin e saj të mëparshëm.
 
[[Kategoria:Luftëra]]
[[Kategoria:Histori]]
[[Kategoria:Kroaci]]
[[Kategoria:His-cung]]
 
{{Link FA|en}}