Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Shqipërisë"

Rejected the last text change (by Juve13) and restored revision 975845 by Amaro
No edit summary
(Rejected the last text change (by Juve13) and restored revision 975845 by Amaro)
 
Gjatë viteve [[1928]]-[[1934]] u ndërtua porti detar i Durrësit dhe pontile druri ne Sarandë, Vlorë e Shëngjin, që u shkaterruan gjatë Luftes se Dyte Boterore. Nga viti [[1945]] deri ne vitin [[1952]], u rindertua porti i Durrësit dhe disa kalata betoni ne Vlorë, Sarandë e Shëngjin. Gjatë bregdetit Jon janë ndërtuar kalata e pontile në gjirin e Spilesë në [[Himarë]] dhe në [[Sasaj]] ([[Lukovë]]) që shërbenin kryesisht për transport agrumesh. Porti kryesor i vendit është ai i Durrësit, ku funksionon edhe kantieri i riparimit të anijeve.
==Burim i të dhënave==
Fakulteti i Shkencave Nayrore
<small><references/></small>
Shqiperia nje shtet bregdetar i cili laget nga deti Jon ,Adriatik te cilet keta te dy futen ne detin mesdhe dhe e kane derdhjen ne oqeanin Atlantik.
==Lidhje të jashtme==
keto dalje ne oqean kushtezojne karakterin mesatar te klimes ne te cilin kemi klime:mesdhetare ne pjesen perendimore te vendit,klime kontinentale ne pjesen lindore,dhe klime malore ne pjesen veriore te Shqiperise.Ne Shqiperi kemi turizem blu,turizem te bardhe dhe turizem te gjelber.
* [http://www.fshn.edu.al/biologjia/SCOPES/009-027-KreuI-Pasurite%20ujore%20shqiptare.htm#LumShqip Pasuritë ujore në Shqipëri] - Rrjeti :[[.edu|Ed.]] [[.al|Al.]]: Fakulteti i Shkencave Nayrore
 
{{Evropa-gjeo-cung}}
{{Evropa-gjeo}}
 
[[Kategoria:Gjeografia e shteteve të Evropës|Shqipëri]]
[[Kategoria:Gjeografia e Shqipërisë]]
 
[[be:Геаграфія Албаніі]]
[[bg:География на Албания]]
[[bn:আলবেনিয়ার ভূগোল]]
[[bs:Geografija Albanije]]
[[cy:Daearyddiaeth Albania]]
[[de:Geographie Albaniens]]
[[en:Geography of Albania]]
[[es:Geografía de Albania]]
[[fr:Géographie de l'Albanie]]
[[hu:Albánia földrajza]]
[[it:Geografia dell'Albania]]
[[lt:Albanijos geografija]]
[[mk:Географија на Албанија]]
[[nn:Albansk geografi]]
[[no:Albanias geografi]]
[[pl:Geografia Albanii]]
[[pt:Geografia da Albânia]]
[[ru:География Албании]]
[[sl:Geografija Albanije]]
[[sv:Albaniens geografi]]
[[tr:Arnavutluk coğrafyası]]
[[uk:Географія Албанії]]
[[zh:阿尔巴尼亚地理]]