Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Vukovarit"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Vukovar-watertower-after-war.jpg|thumb|view|right|300px|Kulla e ujësjellsit në Vukovar e dëmtuar rëndë,e simboli pasluftekthyer në simbolin e pasluftës]]
'''Beteja e Vukovarit''' ishte një 87-ditor rrethimi i [[Vukovari]]t në [[Kroacia|Kroacinë]] lindore nga Ushtrisë Popullore Jugosllave, mbështetur nga forca të ndryshme paramilitare nga [[Serbia]], në mes të gushtit dhe nëntor [[1991]]. Para Luftës Kroate e Pavarësisë, qyteti barok ishte një komuniteti i begatë, të kroatëve, serbëve, dhe grupeve të tjera etnike. Në vitin 1990, politikat nacionaliste, të ndjekura nga Presidenti [[Sllobodan Millosheviç]]t të Serbisë dhe presidenti i Kroacisë [[Franjo Tugjman]], çoi në shpërthimin e një kryengritje të armatosur nga serbët e Kroacisë, të mbështetur nga qeveria serbe dhe grupet paramilitare. Si militarët serbë kroat mori kontrollin e serbëve të zonave të populluara të Kroacisë, ushtria jugosllave filloi të ndërhyjë në favor të rebelimit. Konflikti shpërtheu në rajonin lindor kroat të Sllavonisë në Maj 1991. Në gusht, ushtria jugosllave ka nisur një sulm në shkallë të gjerë kundër Kroacisë-territori mbajtur në Sllavoninë Lindore, duke përfshirë edhe Vukovarit.