Ndryshimi mes inspektimeve të "Kapadokia"

3 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti ndryshoj: th:แคปพาโดเชีย; Ndryshime kozmetike
v (r2.6.4) (roboti ndryshoj: ar:قباذق)
v (r2.7.2) (roboti ndryshoj: th:แคปพาโดเชีย; Ndryshime kozmetike)
'''Kapadokia''' (Kapadokya në gjuhën turke, greke Καππαδοκία) është një rajon në Evropën Qendrore Anadoll në Turqi. Zona, e njohur si Kapadokia, përfshin sot
kryesisht krahinat Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri dhe Kirsehir. Një nga vendet më të famshëm është Göreme, me të butë e saj nga shtuf kisha i latuar shpellë. Göreme konsiderohet si zemra e Kapadokia, vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj u perfshi UNESCO World Heritage Site në 1985 [1]. Një tjetër karakteristikë e veçantë një numër i madh i qyteteve nëntokësore, më e famshme dhe Kaymaklı Derinkuyu[2], të cilat janë zbuluar nga arkeologët që nga viti 1960. Qytete të tjera të njohura janë Urgup dhe [[Avanos]].
 
== Literaturë ==
 
{{Coordinate |NS=38/40/14/N |EW=34/50/21/E |type=landmark |region=TR}}
 
{{Link FA|es}}
 
[[Kategoria:Turqi]]
 
{{Link FA|es}}
 
[[af:Kappadosië]]
[[sr:Кападокија]]
[[sv:Kappadokien]]
[[th:คัปปาแคปพาโดเกียเชีย]]
[[tr:Kapadokya]]
[[uk:Каппадокія]]