Dallime mes rishikimeve të "1 Nëntor"

102 bytes added ,  10 vjet më parë
v
 
== Ngjarje ==
* [[1755]] – Tërmeti dhe tsunami i rënë në [[Lisbon]] shkaktoi më shumë se 50.000 të vrarë.
* [[1800]] - [[John Adams]] është presidenti i parë amerikan i cili jetoi në Shtëpinë Ekzekutive më vonë emëruar [[Shtëpia e Bardhë]].
* [[1922]] - Dha dorëheqje sulltani i fundit i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], [[Mehmedi VI]].
50

edits