Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

22 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: sh:Ledenjak)
No edit summary
[[Skeda:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|thumb|300px|Akullnaja Aleq në Alpe]]{{Portal|Gjeografia}}
 
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.]