Dallime mes rishikimeve të "Njësia administrative Perondi"

ska përmbledhje të redaktimeve
| web=
}}
'''Komuna Perondi''' është një komunë në [[Rrethi i Kuçovës|Rrethin e Kuçovës]] në [[Shqipëri]].<ref>[http://www.aac-al.org/komuna_info.php?idk=128&idr=19&idq=1&l=a Shoqata e komunave]</ref>
 
Perondia është komuna më e madhe e rrethit të Kuçovës e lokalizuar në jug-lindje të qytetit. Kjo komunë ka rreth 10.000 banorë dhe është e përbërë nga fshatrat: Perondi, Tapi, Rreth-Tapi, Magjatë, Goraj, Velagosht, Drizë dhe Dikatër. Perondia është fshati më i hershem në trevën e Kuçovës dhe mendohet se është krijuar qysh nga koha e Bizantit. Kisha e saj është e shekullit XI. Thuhet se aty ka patur edhe një manastir prej shekullit VI.