Ndryshimi mes inspektimeve të "Kurt Waldheim"

12 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti shtoj: ur:کرٹ والڈہائیم; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti shtoj: ur:کرٹ والڈہائیم; Ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Bundesarchiv Bild 183-M0921-014, Beglaubigungsschreiben DDR-Vertreter in UNO new.png|thumb| right|250px|Kurt Waldheim ]]
'''Kurt Waldheim''' lindi në [[Sankt Andrä-Wördern]] më [[21 shtator]] [[1918]] , vdiq në Vjenë më [[14 qershor]] [[2007]], ishte diplomat dhe politikan austriak.
 
== Biografia ==
Në Vjenë kreu Akademinë konsullore diplomatike Ka qenë doktor i shkencave juridike .Ka qenë anëtar i delegacionit austriak në bisedimet ndërkombëtare në Paris, Londër dhe Moskë.
 
Mandej ka qenë deputet në parlamentin austriak, e pastaj ambasador i Austrisë në Kanada. Ministër i Punëve të Jashtme të Austrisë nga viti 1968-72.
 
Ka qenë sekretari i katërt i OKB-së nga viti 1972-81. dhe kryetari i gjashtë i Austrisë nga viti 1986-92. Gjatë fushatës për kryetar të Austrisë , në opinion doli informacioni nga e kaluara e tij ushtarake. Waldheim gjat Luftës së Dytë Botërore ka enë oficer në fronte të ndryshme.
 
Waldheim ka marrë pjesë në luftërat e Kozarës gjatë verës së viti 1942.
 
Vdiq në Vjenë 14 qershor të vitit 2007.
 
== Lidhje e jashtme ==
{{Biografi-cung}}
 
[[Kategoria:lindjeLindje 1918]]
[[Kategoria:diplomatëDiplomatë austriakë]]
[[Kategoria:politikanëPolitikanë austriakë]]
[[Kategoria:vdekjeVdekje 2007]]
[[Kategoria:Sekretarë të OKB-së]]
 
[[tr:Kurt Waldheim]]
[[uk:Курт Вальдхайм]]
[[ur:کرٹ والڈہائیم]]
[[vi:Kurt Waldheim]]
[[war:Kurt Waldheim]]