Ndryshimi mes inspektimeve të "Parameci"

260 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: eu:Paramezio)
Parameci është një protozoarë (parashtazorë).Eshte perfaqesuesi kryesor i qerpikoreve (ciliate ) .Leviz me ane te qerpikeve te shumte qe dalin nga trupi i tij . Qerpiket sherbejne per te levizur dhe per te shtyre ushqimin drejt nje hapesire te vogel ne forme hinke . Ne fundin e saj formohet nje fshikez ku futen ushqimet . Fshikeza futet brenda trupit dhe ushqimet treten brenda saj . Te tille protiste jetojne ne mjedise te ndotura dhe nuk shkaktojne semundje .
'''Parameci''' është një protozoarë (parashtazorë). Në të gjitha anët është e mbuluar në të gjita anët është e pajusur me qepalla (cilie) të shumta, me anën e të cilave lëviz me shpejtësi.
 
[[Kategoria:Biologji]]
[[Kategoria: Kafshë]]
Anonymous user