Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

10 bytes removed ,  10 vjet më parë
 
Simptomat e kolerës ndahen në tri stadiume:
# Në stadiumin e parë, dominon [[jashtëqitjadiarreja]] dhe [[vjellja|vjellët]] e shpeshta të cilat shkaktojnë dhimbje barku tek i infektuari.
# Në stadiumin e dytë ([[Exsikkoza]]) si shkak i jashtëqitjevediarrese dhe vjelljeje të shpeshta paraqitet mungesa e lëngjeve në trupin e njeriut. Kjo shkakton renjen e temperaturës e cila shprehet me ndryshimin e pamjes së fytyrës ku maja e hundës është më e mprehtë, faqet rrinë të vara dhe ndryshimi i ngadalshëm i rrudhave të fytyrës.
# Në stadiumin e fundit reagon i gjithë trupi me zjarmëni (temperaturë të lartë) dhe infektuari përmbahet, turbulloset dhe bie në agoni kjo mund të përcillet me një infektim të lëkurës, mushkërive apo ndonjë organi tjetër.
 
Anonymous user