Dallime mes rishikimeve të "Masakra e Vranishtit"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Më ____të vitit 1943 në Vranisht hynë trupat e Wehrmachtit ku kryejn masakër masive kundër popullsisë civile. Të gjitha -à burrat u vrane. Sipas burimeve duhet të jenë vrarë rreth 50 burracivilë nga mosha 4 vjeçare deri në atë 7ovjeçare.
 
Forcat gjermane arritën deri në të përpjetat dhe aty ndaluan, . Nga shpërthimi i tyre u dëmtuan dy, tri makina, të cilat bllokuan kalimin e automjeteve të tjera të autokolonës gjermane. Në orën 888të mbrëmjes që ishte ditë e martë, u pa të dilte tym i madh në fshatin BorovëVranisht, të cilin kishin filluar ta digjnin gjermanët.
 
Reparti ndëshkues gjerman, që dogji dhe masakroi fshatin Borovë, ishte i përgatitur për veprime terroriste të kësaj natyre dhe kështu kishte vepruar edhe në vende të tjera, ku ata kishin kaluar. Ky repart komandohej nga majori [[Kategoria:masakra]]
Anonymous user