Ndryshimi mes inspektimeve të "Plutarku"

1.288 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Plutarhu,historian dhe filozof grek,moralist i shquar dhe një nga njerëzit më të ditur të kohës së tij,lindi në Herone të Beotisë nga viti 46 i erës sonë dhe vqiq rreth vit...)
 
 
Krahas këtij aktiviteti të gjerë politik, Plutarhu një pjesë të madhe të kohës ia kushtoi studimeve.Ai prodhoi shumë,por mjerisht jo të gjitha veprat e tij kanë arritur deri në ditët tona.Janë ruajtur rreth 50 biografi të njerezve të shquar te kohes antike greko-romake te titulluara <<Vitae parallelae>>(Jetët paralele).Përveç kësaj vepre biografike na janë ruajtur edhe punime tjera me tematikë të ndryshme filozofike,politike,etj. të përmbledhura nën një titull të përbashkët <<Moralia>> (Vepra morale).Në këtë vepër pasqyrohet mirë gjendja e filozofisë,literaturës dhe historisë ne periudhen e fundit të Helenizmit.
 
 
 
 
 
 
 
{{Link GA|de}}
 
[[af:Plutarchus]]
[[ar:بلوتارخ]]
[[an:Plutarco]]
[[bn:প্লুতার্ক]]
[[be:Плутарх]]
[[be-x-old:Плютарх]]
[[bg:Плутарх]]
[[bs:Plutarh]]
[[br:Ploutarc'hos]]
[[ca:Plutarc de Queronea]]
[[cv:Плутарх]]
[[cs:Plútarchos]]
[[da:Plutarch]]
[[de:Plutarch]]
[[et:Plutarchos]]
[[el:Πλούταρχος]]
[[es:Plutarco]]
[[eo:Plutarko]]
[[ext:Plutarcu]]
[[eu:Plutarko]]
[[fa:پلوتارک]]
[[fr:Plutarque]]
[[gl:Plutarco de Queronea]]
[[ko:플루타르코스]]
[[hy:Պլուտարքոս]]
[[hi:प्लूटार्क]]
[[hr:Plutarh]]
[[id:Plutarkhos]]
[[ia:Plutarcho]]
[[is:Plútarkos]]
[[it:Plutarco]]
[[he:פלוטארכוס]]
[[ka:პლუტარქე]]
[[mrj:Плутарх]]
[[la:Plutarchus]]
[[lt:Plutarchas]]
[[hu:Plutarkhosz]]
[[arz:بلوتارك]]
[[ms:Plutarch]]
[[mn:Плутарх]]
[[nl:Plutarchus]]
[[ja:プルタルコス]]
[[no:Plutark]]
[[pms:Plutarch]]
[[pl:Plutarch]]
[[pt:Plutarco]]
[[ro:Plutarh]]
[[ru:Плутарх]]
[[simple:Plutarch]]
[[sk:Plutarchos]]
[[sl:Plutarh]]
[[sr:Плутарх]]
[[sh:Plutarh]]
[[fi:Plutarkhos]]
[[sv:Plutarchos]]
[[ta:புளூட்டாக்]]
[[th:พลูทาร์ค]]
[[tr:Plutarkhos]]
[[uk:Плутарх]]
[[vi:Plutarchus]]
[[zh:普魯塔克]]