Ndryshimi mes inspektimeve të "Plutarku"

No change in size ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Plutarch delphi 1.jpg|thumb|300px200px|right|Statuja e Plutarhu-t në [[Delphi Archaeological Museum|muzeun e delfit]] në [[Greqi]].]]
 
'''Plutarhu''' është historian dhe filozof grek, moralist i shquar dhe një nga njerëzit më të ditur të kohës së tij. Lindi në Herone të Beotisë në vitin 46 i erës sonë dhe vqiq rreth vitit 120. Studioi dhe u edukua në [[Athinë]] në frymën e shkollës filozofike te [[Platoni]]t, më vonë vizitoi Aleksandrinë dhe disa herë me radhë [[Romë]]n, ku u njoh me perandorin Trajan, i cili e përkrahu shumë në karrierën e tij politike ashtu sikurse më vonë dhe Hadriani.