Dallime mes rishikimeve të "Finiqi"

524 bytes added ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Fshat në Shqipëri
{{Infobox ALB fshat|
| Emri = Finiqi
| foto harta=[[Figura:Noimage.png|140px]]
| Emri (Rasa dhanore) = Finiqit
| emri=Finiq
| Figura =
| qarku= Vlorë
| Shteti = Shqipëria
| rrethi=[[Rrethi i Delvinës]]
| Rrethi = Rrethi i Sarandës
| bashkia=
| Komuna = Komuna Xarrë
| komuna= Finiq
| Kodi postar =
| banor=
| Sipërfaqja =
| posta=
| Popullsia =
| telefoni=
| Regj. i popullsisë =
| lartësia=
| Dend. e popullsisë =
| latitude=39° 54' 23"
| Faqja zyrtare =
| longitude=20° 3' 30"
<!--- Koordinatat ---->
| web=
| Gjerësia =
| Gjatësia =
| Lartësia =
}}
'''Finiqi''' është një [[Fshati|fshat]] në [[Komuna Xarrë|komunën Xarrë]] në [[rrethin e Sarandës]] të [[Shqipëria|Shqipërisë]].
'''Finiqi''' është fshat në rrethin e [[Delvina|Delvinës]]. Është qendër e komunës me të njëjtin emër, ku përmblidhen fshatrat Finiq, Karahaxh, Blerimas (Shijan), Buronjë , Vrion, Bregas dhe Çlirim (S.M.T.). Koordinatat gjeografike: gjerësia veriore 39° 54' 23", gjatësia lindore 20° 3' 30".
 
'''Finiqi''' është fshat në rrethin e [[Delvina|Delvinës]]. Është qendër e komunës me të njëjtin emër, ku përmblidhen fshatrat Finiq, Karahaxh, Blerimas (Shijan), Buronjë , Vrion, Bregas dhe Çlirim (S.M.T.). Koordinatat gjeografike: gjerësia veriore 39° 54' 23", gjatësia lindore 20° 3' 30".
 
'''Foinikia''' ka një histori të lashtë. Ai ka qenë kryeqendra e kaonëve, ndërsa në shekullin III u bë kryeqyteti i gjithë shtetit të Epirit. Sipas [[Polibi]]t, ka qenë qyteti më i fortifikuar i [[Epiri]]t. Ngrihej në një kodër në formën e një anijeje të përmbysur.
Fshati i sotëm ndodhet në rrëzë të kësaj kodre. Ka tri seksione muresh të ruajtura në kodër: muret e akropolit, muret e periudhës së zgjerimit të [[akropoli]]t dhe muret e qytetit të fortifikuar. Këto mure, që dallohen për vëllimin e tyre të madh, datohen me përafërsi midis shek. IV dhe II para Kr. Në brendësi të mureve ndodhen rrënojat e mureve greke dhe romake. Në fshat ka mbetje të mureve greke, por ato romake janë më të shumta në numër. Tek akropoli është zbuluar një thesar i vogël, që në periudhën bizantine u shndërrua në baptister. Po ashtu është zbuluar një teatër me kapacitet të madh. Janë gjendur edhe tri çisterna që i përkasin periudhës midis shek. V dhe shek. III para. Kr. dhe disa rrënoja ndërtesash.Prej vitit 2000 një mision arkeologjik i Universitetit të Bolonjës (Itali), kryen rregullisht gërmime arkeologjike.
 
<!-- == Gjeografia == -->
===Lidhje të jashtme===
<!-- == Historia == -->
<!-- == Demografia == -->
== Shih edhe ==
{{Komuna Xarrë}}
{{SQ-Administrata-Cung}}
 
=== Lidhje të jashtme ===
[http://www.phoinike.com Faqja e misionit arkeologjik të Universitetit të Bolonjës (Itali)]
 
[[categoryKategoria:fshatraFshatra në Shqipëri]]
[[Kategoria:Fshatra në Rrethin e Sarandës]]
[[Kategoria:Vendbanime në Shqipëri]]
 
[[ca:Fenike]]