Dallime mes rishikimeve të "Qarku i Shkodrës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
| Emri_i_Rretheve = [[Rrethi i Malësisë së Madhe]]<br>[[Rrethi i Pukës]]<br>[[Rrethi i Shkodrës]]
| Kryetari = [[Maxhid Cungu]]
| Kryeqendra = [[Shkodra]]
| Partia_udhëheqëse =
| Sipërfaqja = 3,562
| Popullsia_e_Vitit = 2010
| Popullsia_dendësia = 69.1
| Kodi ISO = AL - 10
}}
'''Qarku i Shkodrës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 1.588 km². Qarku i Shkodrës i përfshin [[Rrethi i Malësisë së Madhe|rrethin e Malësisë së Madhe]], [[Rrethi i Pukës|rrethin e Pukës]] dhe [[Rrethi i Shkodrës|rrethin e Shkordës]]. Ka një kryetar Qarku me seli tek Ndërtesa e Prefekturës dhe këshilltarët e zgjedhur nga zonat përkatëse. Qendra e Qarkut të Shkodrës ndodhet në qytetin e [[Shkodra|Shkordrës]]. ISO 3166-2-Code është AL-10. Qarku i Shkodrës kufizohet në veri me [[Mali i Zi|Malin e Zi]], në lindje me [[Qarku i Kukësit|Qarkun e Kukësit]], në jug me [[Qarku i Lezhës|Qarkun e Lezhës]] dhe në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adratik]].