Ndryshimi mes inspektimeve të "Nikollë Kaçorri"

v (U kthyen ndryshimet e 79.106.14.20 (diskutimet) në versionin e fundit nga Wutsje.)
 
== Jetëshkrimi ==
[[File:Deklarata e pavarsisë së shqipërisë.jpg|Deklarata e Pavarsisë së Shqipërisë, firma e Im Zot Kaçorrit e dyta nga e djathta sipër.]]
 
Dom Nikoll Kaçorri u lind në fshatin Krejë, Lurë në vitin [[1862]]. Fshat ky që ndan dy krahina të mëdha: atë të Dibrës dhe [[Rrethi i Mirditës|Mirditës]], dhe si për ironi të dy besimeve fetare që perfaqsoheshin në këto dy krahina<ref name="DN">[http://www.revistakuvendi.net/Personalitete/1008.html]</ref>. Rridhte nga një familje, babai i së cilës ishte katolik, ndërsa nëna e besimit musliman.