Dallime mes rishikimeve të "Myrteza Aliu"

202 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
Dr. '''Myrteza Aliu''' (gjithashtu njihet si '''Myrteza Dibra''' lindi në [[Strugë]], rreth dekadave të fundit të shek. XIX. KaPasi mbaruarmbaroi studimet e larta në [[Stamboll]] për mjekësi të përgjithshme. Ka, punuarpunoi si mjek i përgjithshëm në Strugë dhe më pas është transferuar në Dibër të Madhe dhe Peshkopi<ref>[http://rrugaearberit.com/arkiva/2007/prill2007.pdf Intervistë me drejtorin e spitalit rajonal të Peshkopisë zotin Ardian Bitri faqja 6 Gazeta Rruga e Arbrit]</ref> si pasojë e përndjekjes së forcave serbo-malazeze për arsye të aktivitetit të tij atdhetar. Në vitet 30', familja e Dr. Myrtezait u transferua në qytetin e Tiranës dhe u perfshi në luften anti-fashiste nacional-çlirimtare. Pasardhësit e Dr. Myrtezait jetojnë në Tiranë. Fëmijët e tij janë Adli Dibra, Fatmir Dibra, Nevzat Dibra Tomor Dibra etj. Pas disa përpjekjeve, mundëm të gjejmë para disa vitesh në Strugë vendin ku ndodhej godina e banesës së tij, por që sot është zëvendësuar me të tjera, jo prej të afërmve të doktorit. Në Kuvendin e Vlorës, në nëntor 1912, përfaqësoi Strugën dhe me këtë status firmoi aktin e shpalljes së pavarësisë, me siglën “Dr. H. Myrtezaj”.
 
==Burimet==
{{reflist}}