Dallime mes rishikimeve të "Myrteza Aliu"

9 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
==Jeta==
Myrteza Aliu lindi në [[Strugë]], rreth dekadave të fundit të shek. XIX. Pasi mbaroi studimet e larta në [[Stamboll]] për mjekësi të përgjithshme, punoi si mjek i përgjithshëm në Strugë dhe më pas është transferuar në [[Dibër e MadheDibra|Dibër të Madhe]] dhe [[Peshkopi]].<ref>[http://rrugaearberit.com/arkiva/2007/prill2007.pdf Intervistë me drejtorin e spitalit rajonal të Peshkopisë zotin Ardian Bitri faqja 6 Gazeta Rruga e Arbrit]</ref> si pasojë e përndjekjes së forcave serbo-malazeze për arsye të aktivitetit të tij atdhetar. Në vitet 1930, familja e Dr. Myrtezait u transferua në qytetin e [[Tiranë]]s dhe u perfshi në luften anti-fashiste nacional-çlirimtare. Pasardhësit e Dr. Myrtezait jetojnë në Tiranë. Fëmijët e tij janë Adli Dibra, Fatmir Dibra, Nevzat Dibra Tomor Dibra etj. Pas disa përpjekjeve, mundëm të gjejmë para disa vitesh në Strugë vendin ku ndodhej godina e banesës së tij, por që sot është zëvendësuar me të tjera, jo prej të afërmve të doktorit. Në Kuvendin e Vlorës, në nëntor 1912, përfaqësoi Strugën dhe me këtë status qe një nga firmuesit e aktit të [[Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë|Shpalljes së Pavaresisë]], me siglën “Dr. H. Myrtezaj”.
 
==Burimet==