Ndryshimi mes inspektimeve të "Kozmopolitanizmi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Kozmopolitanizmi''' është ideologjiaideologji që deklaron se i gjithë njerëzimi i takon një [[komuniteti]] të vetëm, mundësisht duke u bazuar në vlerat morale të përbashkëta. Kozmopolitanizmi është në kontrast me teoritë komunitare, në veçanti me ideologjitë e [[Patriotizmi|patriotizmit]] dhe [[Nacionalizmi|nacionalizmit]]. Kozmopolitanizmi mund të imponojë lloje të qeverive globale apo ajo mund vetëm t'i referohet marrëdhënieve morale, ekonomike dhe/apo politike midis shteteve apo individëve me kombësi të ndryshme.
 
== Shiko edhe ==