Ndryshimi mes inspektimeve të "Muhamet Kyçyku"

redaktimete vogla
(U kthye versioni 1050591 i bërë nga 46.99.251.82 (diskutimet))
(redaktimete vogla)
'''Muhamet Kyçyku''' lindi në [[Konispoli]] në 9 korrik të vitit [[(1784]] dhe vdiq në vitin [[-1844]],) është një ndër poetët-bejtexhinjë më të njohur dhe njëherit konsiderohet si pikëkalim nga vargu klasik në atë [[Rilindja Shqiptare|rilindas shqiptar]].
 
==Jeta==
NukKyçyku dijmëlindi në [[Konispoli|Konispol]] në 9 korrik të vitit [[1784]], po nuk dimë shumë për fëmininë e hershme të tij. Kemi njohuri të mëvonshme për studimet në [[Egjipt]], të cilat zgjatën 11 vjet ku edhe u njoh me një numër të madh bashkëkombasish që punonin dhe jeton atje. Me të kryer studimet teologjike u kthye në fshatin e lindjes dhe u vu në shërbim të fesë si imam.
 
Studioi plotë njëmbëdhjetë vjet fenë islame në [[Kairo]], [[Egjipt]], dhe mëtej punoi në fshatin e tij të lindjes si imam.