Dallime mes rishikimeve të "Kushtetuta e Shqipërisë"

[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (r2.6.4) (roboti shtoj: uk:Конституція Албанії)
Në valën e Rilindjes Kombëtare të shek. XIX, shqiptarët themeluan [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjen Shqiptare të Prizrenit]] dhe në ndërkohë krijuan një qeveri të përkohshme për vilajetet shqiptare. Këtu vlen të përmendet Kanuni i Ri, program i Lidhjes, si dhe nismë e diplomacisë dhe politikës moderne shqiptare.
 
Me njohjen e pavarësisë së Shqipërisë nga fuqitë e mëdha evropiane, u arrit marrëveshje për formë monarkike të qeverisjes. Sipas Statutit Organik ose kushtetutës së atëhershme, Shqipëria ishte mbretëri kushtetuese me në krye [[Princ Vidi|Mbretin Vid]]. Mirëpo kjo kushtetutë nuk pati jetë të gjatë për shkak të rebelimit të shqiptarëvelëvizjes [[Haxhi Qamili]]ase kundër Vidit në njërën anë, si dhe për shkak të Luftës së Parë Botërore në anën tjetër.
 
Gjatë pjesës së parë të viteve ’20, Shqipëria përjeton mosqëndrueshmëri politike. Pas Triumfit të Legalitetit, fitores së [[Ahmet Zogu]]t ndaj revolucionarëve të udhëhequr nga [[Fan Noli]], më [[1925]] u shpall Ligji Themeltar i Republikës Shqiptare. Kjo republikë, e bazuar në modelin e Republikës së Tretë Franceze (1870-1940), ishte parlamentare me në krye një president të fuqishëm, që ishte kreu i shtetit si dhe shef i ekzekutivit (qeverisë). Pushteti ligjvënës ndërkaq i takonte dy dhomave të parlamentet, asaj të deputetëve dhe Senatit.