Ndryshimi mes inspektimeve të "Petro Nini Luarasi"

ska përmbledhje të redaktimeve
| emri i lindjës = Petro Nini Luarasi
| ditëlindja = [[22 prill]] [[1865]]
| vendlindja = [[LUARASLuaras]], KOLONJË[[Kolonjë]]
| ditëvdekja = [[17 Gusht]] [[1911]]
| vendvdekja = [[Ersekë]], [[?]]
}}
 
'''Petro Nini Luarasi''' lindi në 22 prill të vitit [[1865]]në [[Luarasi|Luaras]] të Kolonjës[[Kolonjë]]s dhe vdiq më [[17 gusht]] të vitit [[1911]], ishte i biri i Nini Petro Kostallarit, veprimtar i Rilindjes Kombëtare, publicist e pedagog, Mësues i Popullit. Lindi në Luaras të Kolonjës në një familje muratori. Ishte nxënës në shkollën e Qestoratit drejtuar nga [[Koto Hoxhi]].
 
== Jeta ==