Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi"

905 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: right|350px '''Prodhimo''' është përdorimi i makinës, mjetve dhe punës për të prodhuar mallra për përdorim ose shitje...)
 
 
'''Prodhimo''' është përdorimi i [[Makina|makinës]], [[Mjetet|mjetve]] dhe punës për të prodhuar mallra për përdorim ose shitje. Termi mund t'i referohet për një gamë të gjërë të veprimtarisë njerëzore, prej te prodhimet [[Artizanati|artizanale]] deri te [[Prodhimit i teknologjisë së lartë|teknologjia e lartë]], por është më së shpeshti aplikohet në prodhimet [[Industria|industriale]], në të cilat lëndëve të para janë shndërruar në mallra të përfunduar në një shkallë të madhe.
 
 
 
 
[[ar:تصنيع]]
[[az:İstehsalat]]
[[be:Вытворчасць]]
[[cs:Výroba]]
[[da:Fabrikation]]
[[de:Produktionsprozess]]
[[en:Manufacturing]]
[[fa:ساخت]]
[[fr:Industrie manufacturière]]
[[ko:제조업]]
[[hi:विनिर्माण]]
[[it:Attività manifatturiera]]
[[he:ייצור]]
[[kk:Өндіріс]]
[[ltg:Pīgatave]]
[[lt:Gamyba]]
[[my:ထုတ်လုပ်မှု]]
[[nl:Productieproces]]
[[ja:製造業]]
[[no:Industriteknikk]]
[[pl:Produkcja]]
[[pt:Indústria manufatureira]]
[[ro:Fabricație]]
[[ru:Промышленность]]
[[si:නිෂ්පාදන ක්‍රියාවලියේ වර්ගීකරණය]]
[[simple:Manufacture]]
[[fi:Tuotantotekniikka]]
[[sv:Tillverkningsindustri]]
[[tl:Pagmamanupaktura]]
[[tr:İmalat]]
[[uk:Виробництво]]
[[vi:Khu vực chế tạo]]
[[yi:פאבריקאציע]]
[[bat-smg:Gamėnėms]]
[[zh:制造业]]