Dallime mes rishikimeve të "County (Shtetet e Bashkuara)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:USA Counties.svg|370px|thumb|[[Shtetet e Bashkuara]] dhe kufinjtë e niveleve të dytë të administratës e tyre]]
Termi '''county''' (shumës: ''Counties''; [[shqiptimi]]: Kaunti, shumës: Kountet) është një njësi administrative në [[Shtetet e Bashkuara]]. Countet janë ndarja e dytë administrative të ShBA-së, pas ndarjës në [[Shtetet Federale të Amerikës|shtete federale]]. Termi "county" përdoret në 48 nga 50 shtetet federale të Amerikës, në [[Louisiana]] përdoret termi "parish" (që do të thotë: Famulli) dhe në [[Alaska]] përdoret termi "borough" (që do të thotë: një lloj qarku ose rrethi).<ref name="NACO overview">http://www.naco.org/Counties/Pages/Overview.aspx - E hapur më 22 shkurt 2011</ref> Përkthyer në të [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]] quhet [[Qarku|Qark]] (shumës: Qarqet). Momentalisht ekzistojnë 3,143 counte (qarqe) në ShBA.
 
Qyteti kryesor quhet "[[County Seat]]", përveç kryeqendrat në [[Louisiana]] quhen "Parish Seat". Qarqet në [[Connecticut]] dhe në [[Rhode Island]] konsiderohen si njësi territoriale ose njësi gjeografike dhe nuk kanë kryeqendra.<ref>http://www.ri.gov/facts/trivia.php - E hapur më 23 janar 2010</ref><ref>http://www.ct.gov/sots/cwp/view.asp?a=3188&q=392376 - E hapur më 23 janar 2010</ref>