Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi"

318 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Prodhimi modern përfshin të gjitha proceset e ndërmjetme të nevojshme për prodhimin dhe integrimin e komponenteve të prodhimit. Disa industri, të tilla si prodhimi i [[Fabrikimi (gjysmëpërçues)|gjysmëpërçuesve]] dhe [[Fabrikimi (metalet)|çelikut]] përdorin termin ''fabrikim''.
 
Sektori i prodhimit është i lidhur ngushtë me [[Inxhinieria|Inxhinierinë]] dhe [[Dizajni industrial|dizajnin industrial]]. Shembuj të prodhimeve kryesore në [[Amerika Veriore|Amerikën Veriore]] përfshijnë [[General Motors Corporation]], [[General Electric]], dhe [[Pfizer]]. Shembuj në Europë përfshijnë [[Volkswagen Group]], [[Siemens]], dhe [[Michelin]]. Shembuj në Azi përfshijnë [[Toyota]], [[Samsung]], dhe [[Bridgestone]].
 
 
==Historia dhe zhvillimi==