Dallime mes rishikimeve të "Sabri Godo"

No change in size ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
| Feja =
}}
'''Sabri Godo''' ([[8 gusht]] [[1929]], [[Delvinë]] - [[3 dhjetor]] [[2011]]<ref>http://www.balkanweb.com/kryesore/1/shuhet-ne-moshen-82-vjecare-politikani-sabri-godo-75744.html</ref> [[2011]], [[Tiranë]]) ishte politikan, shkrimtar dhe skenarist shqiptar. Ka lindur në [[Delvina|Delvinë]] më 8 gusht 1929. Shkollen e fillore e kreu ne Delvinë dhe me pas te mesmen e vazhdoi ne [[Tirana|Tiranë]] ku kete te fundit e la ne gjysme ne vitin e trete ku mori pjesë në luftën antifashiste nga [[15 korrik]]u i vitit [[1943]] deri në [[maj]] [[1945]], kur u kthye nga [[Jugosllavia]]. Atij iu desh te largohej nga [[Shqiperia]] se bashku me nenen e tij sepse perndiqej politikisht. Ka patur veprimtari të dendur në publicistikë, veçanërisht në revistën "Hosteni", ku ka botuar mbi tri mijë faqe fejtone e shkrime kritike me pseudonime. Në janar të vitit 1991 S. Godo themeloi Partinë Repiblikane të Shqipërisë dhe ishte kryetar i saj për shtatë vjet. Sabri Godo ishte kryetar i Asamblesë Kombëtare të [[PRSH]]-së dhe President nderi i saj që pas lënies së drejtimit të saj në duart e [[Fatmir Mediu|Fatmir Mediut]]. Ka qenë deputet i Kuvendit të Shqipërisë në dy legjislatura, ku ka ushtruar detyrën e kryetarit të Komisionit të Çështjeve Sociale dhe të atij të Politikës së Jashtme.
 
== Veprat ==
24.783

edits