Dallime mes rishikimeve të "Migel Servantes"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: == Miguel Servantes == Miguel Servantes (Don Kishoti i Mances)eshte nje personazh shume i rendesishem ne gjithcka qe ajo kupton ,nenkupton dhe ireferohet nje nderthurje te ciles i pershk...)
 
'''Miguel de Cervantés Saavedra''' sq('''Migel de Servanses''') linidi me 9 [[Nëntor]] 1547 Alcalá de Henares një Qytet në Provincën [[Kastilja]] dhe vdiq me 23 Prill të vitit 1616 në [[Mandrid]] të [[Spanja|Spanjës]] ishte një ndër Shkrimtarët më të njohur Spanjoll që u bë shum i famshem me Novelenën [[Don Kishoti i Mançës]].
{{Infobox shkrimtar
| emri = Migel de Sarvantes
| foto = [[File:Cervates jauregui.jpg]]
| titulli =
| emri i lindjes = Miguel de Cervantés Saavedra
| ditëlindja = [[9]] [[Nëntor]] [[1547]]
| vendlindja = Alcalá de Henares,[[Castille]],[[Spanja|Spanjë]]
| ditëvdekja = 23 Prill 1916 (68 vjqarë)
| vendvdekja = [[Madrid]],[[Spanja|Spanjë]]
| pseudonimi = Servantes
| nacionaliteti = [[Spanjoll]]
| zhanri = Parodi,Komedi,Luftë,Mitologj etj...
| webfaqja =
}}
 
==Jeta==
== Miguel Servantes ==
==Familja==
Miguel Servantes (Don Kishoti i Mances)eshte nje personazh shume i rendesishem ne gjithcka qe ajo kupton ,nenkupton dhe ireferohet nje nderthurje te ciles i pershkon vetem ideologjia me te cile kriojhet dhe mbrohet hipoteza qe perlarteson me shume te meduarit inrtusiv .<nowiki>
==Edukimi==
==Pjesmarja në Luftë==
==Veprat==
===Poemat===
===Poezitë==
===Novelat dhe Romanet===
*[[La Gitanilla]]
*[[El Amante Liberal]]
*[[Rinconete y Cortadillo]]
*[[Don Kishoti i Maçës]] - Krye vepra
etj...
==Vdekja==
==Lidhje të Jashtme==
==Referencat==
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=101326 Disa të dhëna për krye veprën e Migel de Servantsit