Dallime mes rishikimeve të "Flamuri"

98 bytes added ,  10 vjet më parë
v
(Nenkuptimi i flamurit te ngritur mbrapsht)
Në rradhët e forcave ushtarake flamuri zë vendin më të rendësishëm, ai mbrohet me çdo kusht. Humbja e flamurit nënkupton humbjen e luftës dhe kapitullimin e kështjellës, qytetit apo vendit.
===Ngritja e flamurit të valëvitet mbrapsht===
Ky sinjal ka një kuptim shumë të rëndësishëm, ai jepet vetëm kur kërkohet ndihmë nga një vend tjetër apo shtet fqinj, ose në rast kapitullimi dhe dorëzimi tek armiku.
[[Skeda:Greece-flag.jpg|thumb|left|200px|Shembull ilustrativ i nje flamuri i vendosur mbrapsht]]
 
== Shih dhe këtë ==