Dallime mes rishikimeve të "Flamuri"

25 bytes added ,  10 vjet më parë
v
Në rradhët e forcave ushtarake flamuri zë vendin më të rendësishëm, ai mbrohet me çdo kusht. Humbja e flamurit nënkupton humbjen e luftës dhe kapitullimin e kështjellës, qytetit apo vendit.
===Ngritja e flamurit të valëvitet mbrapsht===
Ky sinjal ka një kuptim shumë të rëndësishëm në protokollin ushtarak, ai jepet vetëm kur kërkohet ndihmë nga një vend tjetër apo shtet fqinj, ose në rast kapitullimi dhe dorëzimi tek armiku.
[[Skeda:Greece-flag.jpg|thumb|left|200px|Shembull ilustrativ i nje flamuri i vendosur mbrapsht]]