Dallime mes rishikimeve të "Aristokracia"

33 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti shtoj: ky:Аристократия; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ne:अभिजाततन्त्र)
v (r2.7.2) (roboti shtoj: ky:Аристократия; Ndryshime kozmetike)
'''Aristokracia''' ([[Gjuha greke|gr.]] : në kuptimin Sundimi i më të mirëve) formë e sistemit shtetëror e ngritur dhe kontrolluar nga një grup i njerëzve ([[Paria]]) të dalluar me të drejta të veçanta nga shtresat e gjëra të shoqërisë. Për dallim nga [[Monarkia]] (Mbretëria) dhe [[Demokracia]] në shtetet aristrokratike pushteti legjistativ dhe juridik është në duart e njerëzve me emër, zakonisht nga pasanikët.
 
[[CategoryKategoria:Sisteme shtetërore]]
 
[[als:Aristokratie]]
[[ko:귀족제]]
[[ku:Arîstokrasî]]
[[ky:Аристократия]]
[[lt:Aristokratija]]
[[lv:Aristokrātija]]