Harry Potter: Dallime mes rishikimesh

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:Harry, Ron & Hermione.jpg|thumb|350px|Harry, Ron & Hermione (pamje nga filmi V)]]
 
artin mafia e ka rahur harry potterin ne qotek
'''Harry Potter''' është një seri [[romani|romanesh]] [[fantazi]] e triller e thurrur në mënyrë mbresëlënëse nga autorja e mirënjohur angleze [[J. K. Rowling]].
Në këtë seri kemi të bëjmë me realitetin e jetës, përpos faktit të pranisë së botës së mahnitshme të magjisë. Derisa [[magjia|magjistarët]] janë përkatësisht njerëzit që jetojnë në botën e magjisë mundohen të fshihen nga babanacët (njerëzit pa aftësi për magji) dhe bota e vërtetë të cilën ne e quajme në jetën tonë. Harry Potter, një magjistar me aftësi të shkëlqyera magjike, pas moshës njëvjeçare i mbyten prindërit nga Voldemort-i ([[Gjuha shqipe|shqip]] ''Fluronvdekja''). Ai vazhdon jetën në botën e babanecëve, në familjen e tij të vetme të mbetur me Teze Petunian, Vernonin, bashkëshortin e saj dhe me djaloshin e trashë aq sa fizikisht edhe mendërisht Dadllin.
Pas njohjes me botën e magjisë niset për në Hogwarts, shkollë e magjisë për shtriga dhe magjistarë. Atje takohet me Ronald Bilius Weasley, Hermione Granger të cilët bëhen shokët më të ngushtë të tij. Gjen edhe shokë të tjerë si familjen e Ronaldit. Gjithashtu nuk mungojnë as armiqtë, ata të Slytherinit (shqip ''Gjarpërblertit'') Draco Malfoy, Goyle, Crabbe etj.
Anonymous user