Dallime mes rishikimeve të "Juri Gagarini"

467 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[File:Gagarin in Sweden.jpg|thumb|350px]]
'''Yuri Aleksjevic Gagarin''' në shqip '''Juri Gagarin''' (lindur 9 mars 1934 dhe vdiq 27 mars 1968) ishte nje oficer i forcave ajrore sovjetike. Gagarin u bë njeriu i parë në botë i cili udhëtoi në hapësirë dhe bëri një orbitë rreth Tokës më 12 prill 1961.Vdiq gjate kolaudimit te nje avioni.
 
Jeta e tij e hershme
 
Gagarin u lind në fshatin Klushino pranë Gzhatsk më 9 mars 1934 ,i lindur nga Alexey Ivanovich Gagarin (babai) dhe Anna Timofeyevna Gagarin (nëna),thuhet se Alexey ishte nje zdrukthtar ,ndersa Anna nje lexuese e pangopur.Yuri ishte i treti nga të katërtit fëmijët, ndërsa prindërit e tij kan punuar në një ferm. Ashtu si miliona njerëz në Bashkimin Sovjetik, familja Gagarin ka vuajtur gjatë pushtimit nazist në Luftën e Dytë Botërore.
 
Karriera e tij ne Ajrforcat sovjetike
 
Në rininë e tij, Gagarin u bë i interesuar pë hapësirën ​​dhe planetet. Pas studimeve për një vit në një shkollë profesionale teknike në Lubertsi, Gagarin u zgjodh për trajnim të mëtejshëm në një shkollë të mesme teknike në Saratov. Ndërkohë që ka, ai u bashkua me "Klubit te Fluturimit".
[[Kategoria:Rusi]]