Dallime mes rishikimeve të "Juri Gagarini"

3.739 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
Gagarin u lind në fshatin Klushino pranë Gzhatsk më 9 mars 1934 ,i lindur nga Alexey Ivanovich Gagarin (babai) dhe Anna Timofeyevna Gagarin (nëna),thuhet se Alexey ishte nje zdrukthtar ,ndersa Anna nje lexuese e pangopur.Yuri ishte i treti nga të katërtit fëmijët, ndërsa prindërit e tij kan punuar në një ferm. Ashtu si miliona njerëz në Bashkimin Sovjetik, familja Gagarin ka vuajtur gjatë pushtimit nazist në Luftën e Dytë Botërore.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Karriera e tij ne Ajrforcat sovjetike
 
Në rininë e tij, Gagarin u bë i interesuar pë hapësirën ​​dhe planetet. Pas studimeve për një vit në një shkollë profesionale teknike në Lubertsi, Gagarin u zgjodh për trajnim të mëtejshëm në një shkollë të mesme teknike në Saratov. Ndërkohë që ka, ai u bashkua me "Klubit te Fluturimit". Në vitin 1955, pas përfundimit të shkollimit të tij teknik, ai hyri në stërvitje ushtarake të fluturimit në Shkollën e pilotimit në "Orenburg". Ndërkohë që ka ai u takua Valentina Goryacheva, të cilë ai u martua në vitin 1957.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Trajnimi
 
Në vitin 1960, pas procesit të kërkimit dhe përzgjedhjes, Yuri Gagarin u zgjodh mes 19 pilotëve të tjer për programin e hapësirës sovjetike. Gagarin u zgjodh më tej për trajnimin e një grupi elitë të njohur si "Soçi Gjashtë" nga të cilat kozmonautët e parë të programit Vostok do të zgjidhen. Gagarin dhe Kozmonautët të tjerë të mundshëm iu nënshtruan eksperimenteve të dizajnuara për të provuar durimin fizik dhe psikologjik, ai iu nënshtrua edhe trajnimeve për fluturimin e ardhshme. Nga njëzet të zgjedhurit,u zgjodhen Yuri Gagarin dhe German Titov për shkak të performancës së tyre në trajnim,
 
Fluturimi ne hapsirë
 
Më 12 prill 1961, në bordin e e anies kozmike "Vostok 3KA-3" , Gagarin u bë njeriu i parë që udhtoi ne hapsirë ​​, dhe i pari që e perdhkoi orbitën e tokës.
Ai gjat daljes nga atmosfera ndiente ndryshime ne peshen e tij ,dhe i dukej vetja sikur i varur pershkak te shtypjes atmosferike.Ai tregoi qe gjat udhetimit kendoi disa keng patriotike rusisht.
 
Krishte
 
Kur erdhi ne tokë .Ne nje intervist te dhën per nje televizion .Ai tha që nuk kishte par kurrfar zoti atje lart.Më pas gagarin more kritika te medha nga kisha .
 
Pas fluturimir
 
Pas fluturimit, Gagarin u bë një njeri i famshëm në mbarë botën. Ai vizitoi Italin, Gjermanin, Kanadan, Brazilin, Japonin, dhe Finlandën si njeriu i parë në hapësirë. Ai vizitoi Mbretëria e Bashkuar tre muaj pas misionit të parë të tij duke vizituar qytetet e Londrës dhe Manchesterit,nga Machesteri ai ishte pritur me plot dashuri.Në vitin 1962 punoi si depudet i bashkimit sovjetik ,dhe si kolonel i forcave ajrore.Më pas ai fillio ti perdor pijet alkoolike,dhe pas nje kohe gruaja e tij Valentina e zuri ne nje dhom hoteli me nje grua tjeter ,dhe Yuri u hodh nga dritarja dhe morri nje te qar te madhe ne fytyr ,Dhe keshtu paraqiten ndryshime fizike tek ai .
 
 
Vdekja
 
Më 27 mars 1968, në një fluturim rutin te forcave ajrore Ruse , avioni morri flak dhe Gagarini vdes.Trupi i tij u dogj ,edhe hiri i tij u dergu ne muret e Kremlinit në sheshin e kuq.Ai la pas gruan e tij Valentinen ,dhe dy vajzat e veta Elenen dhe galinen .
 
Tiparet e tij te vecanta
 
Nje nder tiparet e vecanta te tij ishte,shtatlartsia e ulet ,Gagarin ishte vetem 1.57 Cm ,dhe buzqeshja e jashtzakonshme e tij ,qe beri huj ne gjith botën .
 
 
Nderimet
 
Kan qenë dy monedha përkujtimore lëshuar në Bashkimin sovjetik ,me figuren e tij mbrapa monedhes
Yuri Gagarinit ju ndertua nje statuj ne Londer si shenj nderimi ,
Ne sportin Hokey mbi akull u formua nje turne me emrin "Gagarin" në vitin 2008 etj .etj
 
50 vjetori
 
Pë nder te 50 vjetorit të udhtimit te tij në hapsir u mbajt në vitin 2011 ,me rast te 50 vjetorit u krijua nje film per udhtimin e tij ,e kombinuar me video origjinale gjat udhtimit te tij ,ai film u quajt "Orbit".
 
Qmimet e marra te tij
 
Hero i Bashkimit Sovjetik (14 prill 1961)
Pilot-kozmonaut i BRSS-së
Hero i Punës Socialiste
Kryetari i miqësisë Sovjetik-kubane
Anëtar nderi i Shoqërisë "Finland-Bashkimin Sovjetik"
Anëtar nderi i Akademisë Ndërkombëtare të Astronautika (1966)
Master nderuar e Sportit të BRSS
Pilot ushtarak i të pares kategori
Komandanti i parë i Rendit "Playa Giron" (Kuba, më 18 korrik 1961)
Anonymous user