Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdyl Frashëri"

v (U kthyen ndryshimet e 95.155.55.116 (diskutimet) në versionin e fundit nga ArthurBot.)
 
Pas shtypjes së Lidhjes, u arrestua dhe u dënua me vdekje nga [[gjyqi special osman]], por dënimi u kthye në burgim të përjetshëm. Megjithatë, pasi qëndroi në burg 3 vjet dhe në internim 20 muaj, për arsye shëndetësore u lirua, por me kusht që të, hiqte dorë nga veprimtaria politike patriotike. Edhe pse i sëmurë dhe i izoluar, ai e vazhdoi veprimtarinë patriotike derisa vdiq në Stamboll më [[23 tetor]]. Eshtrat e tij u sollën në [[Tiranë]] më [[1978]].
kari ne pidh duart ne cica
==Tituj të veprave==
::[[Politika|Politik]]
* '''Kryetar i komisionit të jashtëm në [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjen e Prizrenit]]'''
Anonymous user