Ndryshimi mes inspektimeve të "Protokolli"

6 bytes added ,  14 vjet më parë
ndoshta është mirë të shpërndahet në dy artikuj: protokolli dhe protokolli diplomatik
(ndoshta është mirë të shpërndahet në dy artikuj: protokolli dhe protokolli diplomatik)
{{pastruesi}}
----
 
Protokoll quajmë një përshkrim formal të rregullave të cilat përcaktojnë se si komunikojnë mekanizmat midis tyre në një rrjet. Mund ti klasifikojmë në disa menyra sipas shtresës së përdorimit. Klasifikimi sipas shtresës përkatëse të [[modelit OSI]].
 
{{msg:cung}}
[[category:teknologji]][[category:rrjete]]
 
12.723

edits