Ndryshimi mes inspektimeve të "Nafta"

2 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2) (roboti shtoj: br:Eoul-maen)
 
=== Përpunimi I naftës ===
Nafta nxirret nga thesllsitë e ndryshme të tokës. Ajo del vetë në sipëfaqe të tokës, në formë curili, nëse është nën shtypje të gazeve. Mirpo presioni që I bën gazeve shpshëshpeshë here nuk është I mjaftueshëm, prandaj duhet ushtruar presion artificial nga jashtë.
 
Nafta kalonë nëpër tri faza :
* 1. Pasttrimi nga uji, nga rëra, dhe paparstëtitë e tjera, me ndihmën e naftësjellës, të cisternave, kamionëve të transportit hekurudhor ose të tankerëve përcilelet deri në rafineri.
* 2. Distilimi fraksional I naftës, distilm fraksional quhet ndarja e një prëzirejshpërzierjesh komponimesh në thyesa sistilimi, që vlojnë në kufij të caktuar të temperatures.
* 3. Përpunimi I thellë I produkteve të përfituara nga distilimi fraksional me process hidropastrimit, reformimit dhe kregingut.
 
Anonymous user